top of page

Зорові ілюзії сприйняття

    Ілюзія сприйняття досить цікава тема, в основі її лежить те, що наше сприйняття недосконале і іноді ми бачимо зорові образи, чуємо звуки, відчуваємо смак і запахи не такі, якими вони є насправді. Наш головний мозок будує спотворені образи реальності, він здатний створювати видимість того, чого не існує в дійсності і в той же час не помічаємо очевидне. Думаю кожен з  нас спостерігав якесь явище, навіть знаючи, що воно неможливо.

    Хорошим прикладом є всім відома ілюзія. Ми знаємо, що рейки на залізниці паралельні і знаходяться на певній відстані одна від одної. Тим не менш, якщо дивитися вдалину, ми бачимо, що вони до горизонту нібито сходяться.

    У контексті вищесказаного, ілюзії - це помилкове або викривлене сприйняття навколишньої дійсності, яке змушує сприймає випробовувати чуттєві враження, що не відповідають дійсності, і схиляє його до помилкових суджень про об'єкт сприйняття.

    Над розв’язанням цієї загадки в сприйнятті вчені працювали багато років, і найбільш вивченими з усіх зараз є саме зорові "омани" або оптико-геометричні. Але чому виникає ілюзія сприйняття? Коли ми дивимося на двомірне зображення, співвідношення деяких його фрагментів дуже спотворюються, і ми сприймаємо малюнок зовсім не так, як він зображений. Причини можуть бути закладені як у нашій пам'яті (на підставі минулого досвіду сприйняття), так і в особливостях будови наших очей і швидкості їх рухів (лівого і правого нарізно).

   Існує багато прикладів природних ілюзій, більшість з них стосується іррадіації. Так, наприклад, якщо розглядати на великій відстані квадрати білого і чорного кольору, то білі малюнки сприймаються людиною більш великими, при тому, що в реальності на рисунках геометричні фігури однакові. Причому, дослідники давно помітили, що при збільшенні відстані до картинки, ілюзія посилюється - це і є іррадіація.

    Наступний вид ілюзії виникає після  розглядання специфічних контрастних зображень. Справа в тому, що наші очі  адаптуються до сприйняття цих зображень, після чого  зорові відчуття у звичайних умовах протягом декількох  секунд є невірними. Дивіться на спіраль лампочки  протягом 30 секунд, а потім переведіть погляд на  порожній квадрат праворуч. Лампочка зажевріє!

 

 

    Нижче представлені різні малюнки та зображення головними героями яких є неможливі фігури. У представлених зображеннях використані психологіні особливості сприйняття складних об’єктів, за допомогою нескінченності і симетрії, які легко викликають різні ілюзії. 

Неможливий  рух кульок

Неможливий  рух кульок

3d малюнки

16
15
14
13
12
10
9
1
6
7
8
5
4
3
2

wm-seo

Баннер wm-seo

bottom of page