top of page

20 психологічних фактів, яких ви не знали про себе

 

    Людська психіка на сьогоднішній час залишається однією з найважчих загадок нашого світу, досягнення в розв'язанні якої дослідники виявили багато цікавих фактів про психологічні особливості людини, і навіть можуть передбачати нашу поведінку, виходячи з деяких правил.

Саме загадковість нашого головного мозку спонукала до вибірки 20 психологічних фактів, яких ви не знали про себе

    Ось ці та інші психологічні факти, які допоможуть вам краще пізнати самого себе.

Психологічні процеси людини

 

1.Ілюзія сприйняття. Ілюзія гумової руки.

Більше десяти років тому психологи виявили ілюзію, яка дозволяє переконати людину в тому, що гумова рука є його власною. Для цього досліду потрібна гумова рука або надута гумова рукавичка, шматок картону і два пензлика. Помістіть гумову руку на стіл перед собою, а свою руку сховайте за картон. Попросіть когось одночасно погладжувати справжню і гумову руку, використовуючи одні й ті ж рухи пензликами.
Через кілька хвилин у вас з'явиться відчуття, ніби штучна рука стала вашою плоттю. Якщо попросити іншу людину вдарити гумову руку, людина відчує неспокій і біль, так як мозок переконаний, що гумова рука справжня.

2. Деталі злочину жінки і чоловіки запам'ятовують далеко не однаково. Розглянемо приклад пограбування. У той час, коли злочинець вихоплює з рук жертви сумочку, чоловік запам'ятовує грабіжника безпосередньо. А ось жінка в деталях описує вираз обличчя жертви.

3. Якщо вас мучать кошмари ночами, можливо, ви мерзнете уві сні. Науковий факт - чим холодніше в спальні, тим більше шансів побачити поганий сон.

4. Ви бачите речі інакше, ніж їх сприймаєте Згідно з дослідженням Кембриджського університету, "неважливо в якому порядкуе росташовані букви в словах.Саме головне, це щоб перша і остання буква була на свому місті.Навіть якщо інші літери будуть перемішані, ви зможете прочитати речення. Це відбувається тому, що людський мозок не читає кожну букву, а слово в цілому. Він постійно обробляє інформацію, яку отримує від органів чуття і те, як ви сприймаєте інформацію (слова), як правило, відрізняється від того, що ви бачите (сплутані літери).

"Зовора пам'ять пінтобра нам для зпаам'явтнноавуя оісб і мсіць, для ясгонкіо пнвиааугдрня, для уннрматия в глвооі влскяіих далетей і зьинлаагх піналв. Як бдуь-яку ншау затндість, цей вид пам'яті мнжоа рвазивоти. Пторе зирботи це не псрото: баагто птюочаміь, що з вкіом звороа пам'ять птєроушгіься.​"

5. Ви здатні утримувати пильну увагу близько 10 хвилин Навіть якщо ви знаходитесь на зборах, вас цікавить тема, і людина цікаво викладає предмет, то максимум уваги, яку ви здатні підтримувати, це 7-10 хвилин. Після цього вашу увагу почне слабшати і вам потрібно зробити перерву, щоб далі утримувати свій інтерес.​

6. Здатність відкладати задоволення з'являється з дитинства Ваша здатність відкладати негайне задоволення своїх бажань виникає ще в ранньому дитинстві. Люди, які з ранніх років могли відкладати задоволення, краще вчилися в школі, і краще справлялися зі стресом і розчаруванням.

7. Ми віддаємося мріям 30 відсотків часу

Згідно психологам, ми всі любимо віддаватися мріям, щонайменше, 30 відсотків часу. Деякі з нас ще більше, але це не завжди погано. Дослідники стверджують, що люди, які люблять помріяти, як правило, більш винахідливі і краще вирішують різні проблеми.

8. Більшість людей в незнайомому місці робить поворот направо. Знання цього факту корисно: якщо ви не хочете бути в натовпі або простояти довго в черзі - сміливо йдіть наліво або займайте чергу, яка лівіше.

9. Ми погано сприймаємо поєднання червоного і синього кольору Хоча ці кольори використовуються в багатьох національних прапорах, червоний і синій колір важко сприймаються нашим зором, коли вони знаходяться поруч один з одним.Це відбувається через ефект, званого "хромостереопсісу", який призводить до того, що деякі кольори "виступають", а інші віддаляються. Це викликає роздратування і втому очей.Найсильніше цей ефект виявляється при поєднанні червоного і синього, а також червоного і зеленого кольорів.​

10. Чим спокійніше виглядає людина, тим рідше іншим людям приходить в голову йому суперечити. Навпаки, людина, яка відстоює свою точку зору з запалом, ризикує зустріти добре аргументоване і шалений опір.

11. Людина на фото з друзями сприймається більш привабливим, ніж на одиночній фотографії. Цей феномен відомий як «ефект Чирлідери» і був підтверджений вченими з Університету Каліфорнії. Учасники дослідження в середньому оцінювали привабливість чоловіків і жінок на групових знімках вище, ніж тих же осіб, вирізаних із загальної сцени. Щоб виключити емоційну складову, дослідження було повторено з іншими параметрами - тепер групові фото були зроблені не одним кадром, а змонтовані з індивідуальних знімків. Навіть на таких колажах особи оцінювалися більш привабливими, ніж окремо.

12. Щоб швидко заснути треба лягти на спину, витягнутися, розслабити все тіло. Закрити очі і під закритими століттями закотити зіниці наверх. Це нормальний стан очей під час сну. Прийнявши це положення, людина засинає швидко, легко і глибоко. Якщо вірити Віктору Суворову, цією методикою десятиліттями навчають співробітників ГРУ.

13. Ваш мозок також активний уві сні, як під час неспання

Коли ви спите і бачите сни, ваш мозок переробляє і об'єднує досвід усього дня, створює асоціації з отриманої інформації, вирішує що запам'ятати, а що забути. Напевно ви часто чули рада "добре виспатися" перед іспитом або важливою подією. Якщо ви хочете запам'ятати те, що вивчили, найкраще лягає спати після того, як ви вивчили матеріал і до того, як вам потрібно це запам'ятати.

    Ще декілька слів про сон. Ті, хто спить 6-7 годин, менше схильні до ризику передчасної смерті, ніж ті, хто спить по 8:00. Але у сплячих менш 5:00 ночами в три рази частіше виникають психічні проблеми, ніж у тих, хто спить по 8-9 годин.

14. Якщо у вас немає відхилення, званого синестезією, то ви навряд чи замислюєтеся про те, який колір на смак або навпаки - як смак виглядає. Але на ділі ці почуття взаємопов'язані: наші очі визначають, наскільки та чи інша їжа доведеться нам до смаку, і справа не тільки в тому, що ми більше хочемо їсти ту їжу, яка виглядає апетитно.Наприклад, дегустатори вважають, що з червоним вином краще поєднуються одні продукти, а з білим - інші, більш того, у кожного сорту вина смак розкривається при певній температурі. 

Вчені задалися метою з'ясувати, що впливає на сприйняття смаку, і попросили членів одного з лондонських винних клубів описати аромат білого вина. Спочатку люди говорили про присмак, що традиційно вважаються характерними для білого вина - банани, маракуйя, червоний перець, однак, коли дослідники додали в вино червоний барвник, експерти почали говорити про присмак, характерних для червоного вина. Зазначимо, що це було те ж саме вино, тільки іншого кольору.
Цей експеримент був повторений багато разів у різних клубах, і завжди результат був одним і тим же. Одного разу один із найавторитетніших дегустаторів намагався описати смак білого вина, пофарбованого в червоний колір, і пробував досить довго - але не тому, що правильно ідентифікував сорт, а тому, що намагався розпізнати, з яких червоних ягід це вино зроблено.
Приклад з вином - не єдиний: відтінок скла може впливати на температуру і смак напою, наприклад, в одному з експериментів учасникам гарячий шоколад здавався смачнішою, якщо вони пили його з чашок оранжевого або кавового кольору, а смак полуничного желе здасться повніше, якщо блюдо подано на білій тарілці, а не на темній.

15. Психологи визначили, що жінці достатньо всього 45 секунд для того, щоб оцінити незнайомого чоловіка. З них 10 секунд вона будує загальне враження про фігуру, 8 секунд оцінює очі, 7 секунд дивиться на волосся, 10 секунд на губи і підборіддя, 5 секунд - на плечі. А останні 5 дивиться на обручку - якщо воно є.

16. Більшість рішень ви приймаєте підсвідомо

Хоча нам подобається думати, що всі наші рішення ретельно контролюються і продумані, дослідження говорять про те, що повсякденні рішення насправді є підсвідомими, і в цього є причина.

Кожну секунду наш мозок атакує більше 11000000 індивідуальних одиниць даних, і так як ми не можемо все це ретельно перевірити, наша підсвідомість нам допомагає приймати рішення.

20 психологічних фактів, яких ви не знали про себе

17. Ви переробляєте свої спогади

Ми сприймаємо наші спогади, як невеликі "фільми", які ми програємо в нашій голові і вважаємо, що вони зберігаються так само, як відео в нашому комп'ютері. Однак це не так.

Кожен раз, коли ви подумки повертаєтеся до якоїсь події, ви його змінюєте, так як нервові шляхи щораз інакше активізуються. На це можуть впливати і більш пізні події, і бажання заповнити прогалини в пам'яті. Так ви, наприклад, не пам'ятаєте, хто ще був на зустрічі родичів, але так як ваша тітка зазвичай присутня, ви можете з часом включити її в ваше спогад.

18. Ви не можете виконувати відразу кілька справ одночасно

Якщо ви думаєте, що добре можете виконувати відразу кілька справ одночасно, ви помиляєтеся. Вчені довели, що ми не можемо робити відразу 2-3 справи відразу. Звичайно, ми можемо йти і в той же час розмовляти зі своїм другом, але наш мозок фокусується тільки на одній пріоритетної функції в конкретний момент часу. Це говорить про те, що ми не можемо думати про двох різних речах одночасно.

19. Ми страждаєте від "сліпоти неуваги"

Якщо ви нічого не чули про експеримент "невидима горила", подивіться наступне відео. Вам потрібно порахувати кількість пасів, які зробили люди в білих футболках (подивіться відео до того, як читати текст далі).

Це приклад того, що називають "сліпотою неуваги". Ідея полягає в тому, що ми часто сліпі до того, що відбувається у нас буквально "під носом", якщо ми орієнтовані на якусь іншу задачу.

 

В даному випадку, людина в костюмі горили проходить через групу гравців, зупиняється і йде. Учасники, зайняті підрахунком пасів, часто просто не помічають горилу. Більше того, ті, хто знають про появу горили, стають ще більш неуважними і пропускають інші зміни (як наприклад, зміна кольору фіранок, догляд однієї дівчини).

20. Сила думки

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

wm-seo

Баннер wm-seo

bottom of page